Veteran Drago Slukan navdušil učence s predavanjem o osamosvojitvi Slovenije

V tednu otroka smo na povabilo Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo – Sevnica gostili predavanje o osamosvojitvi Slovenije. Veteran Drago Slukan je 10. oktobra učencem devetega razreda v okviru pouka zgodovine podrobno predstavil dogodke, ki so vodili v osamosvojitveno vojno. Njegovo predavanje je bilo obogateno z bogato vizualno predstavitvijo, ki je vključevala slikovno gradivo, besedne razlage in filmske posnetke ključnih dogodkov iz vojne za Slovenijo, še posebej tistih, povezanih z osamosvojitvijo.

Poseben pečat predavanju so dali Slukanovi osebni spomini iz obdobja pred vojno in iz vojnega časa. Na predavanje je prišel v uniformi veteranov, kar je učencem omogočilo, da so spoznali tudi simboliko in pomen vojaških uniform. Njegove osebne zgodbe in izkušnje so učencem pomagale bolje razumeti razmere pred vojno in med njo.

Učenci so prejeli paket Posavskih vojnih razglednic, šola pa je prejela 10 izvodov zbornika Odzvali smo se klicu domovine Sloveniji. Zbornike smo podarili učencem, ki imajo doma koga, ki je sodeloval v tej vojni, nekaj pa jih je ostalo v šolski knjižnici.

Predavanje je bilo za učence izjemno zanimivo in poučno. Spoznali so, kako so dogodki izpred nekaj desetletij vplivali na naše življenje danes. Takšni dogodki obeležujejo pomembne trenutke naše zgodovine in spodbujajo učence k premisleku o vrednotah, ki so ključne za ohranjanje naše dediščine.

Zapisala: Majda Kočevar Klaužer

Fotografije: Majda Kočevar Klaužer in Stela Perc