V petek, 24. 5. 2024 smo otvorili šolsko likovno razstavo, ki je del 5. medresorskega projekta Teden umetnosti v šoli in vrtcu 2024. Tema letošnjega tedna z naslovom JAZ, TI, MI, nas je vzpodbudila, da smo se poglobili v odnose, identiteto in skupnost skozi umetnost.
V tednu od 20. do 25. maja so učenci OŠ Blanca, pri predmetu likovna umetnost ustvarjali na omenjeno temo. Vsak razred je imel svoj pogled in svoj način dela. Učitelji smo se z učenci najprej pogovorili o pomembnosti sodelovanja med generacijami, o prenosu znanja ter o moči umetnosti, ki nas razveseljuje, nemalokrat tudi opozarja in na kulturen način vse povezuje v čudovito celoto.
V prvem razredu so učenci z barvami prikazali svoj svet, ki jih razveseljuje in povezuje z njihovimi najdražjimi. Nastale so prave male mojstrovine dogodkov v slikah. Drugi razred je odkrival medsebojne odnose v naravi in ugotovil, da se tako kot ljudje tudi rastline v naravi povezujejo in podpirajo med seboj. Vsak učenec je izdelal svoje malo drevo in ga na koncu umestil v razredni gozdiček. Tretji razred je likovni pouk preživel v bližnjem gozdu, kjer so ustvarjali različne podobe živali, mala domišljijska bivališča in se pri tem neizmerno zabavali. Tudi četrti razred je izkoristil lepo vreme in likovni pouk doživel na prostem. Vsak učenec je izbral svoj kotiček ter na risalni list narisal svoj priljubljen motiv. Peti razred se je v sklopu tedna lotil različnih aktivnosti, od izdelave lutk, slikanja pokrajine in vse do izdelave grafike v tehniki tiska s pečatniki.
Učenci sedmega razreda so izdelali skupno likovno delo, ki je temeljijo na zaupanju, povezovanju in medsebojnih odnosih. Učenci so v tem času spoznavali ulično umetnost, zato so svojem izdelku dodali še silhuete, ki ponazarjajo njihov pogled na šolski utrip ter medgeneracijsko sodelovanje, ki se odvija vsakodnevno pri pouku, na hodniku ali šolskem igrišču. Pri predmetu filmska vzgoja so učenci izdelali kratko animacijo, ob kateri se nasmehne prav vsak, ki pozna naš vsakdan in jutranjo rutino prihajanja v šolo s šolskim kombijem. Animacija bo služila kot uvod v predstavitev šolskih dejavnostih na različnih dogodkih. Pri interesni dejavnosti besedna umetnost so učenke izdelale kamišibaj, s čimer so na svoj način predstavile zgodbo o čebelah, ki so jo kasneje predstavile tudi širši javnosti. Šesti in osmi razred sta v tednu, posvečenem projektu, pričela z medpredmetnim povezovanjem glasbene in likovne umetnosti. Učiteljici obeh predmetov sta združili moči in pripravili podlago za izdelavo stop trik animacij z glasbeno spremljavo. Zaradi obsežnosti zadane projektne naloge se je izvedba le-te odvijala vse do konca šolskega leta. V devetem razredu so učenci pričeli s pripravami na svoj zadnji osnovnošolski nastop in se z vso predanostjo posvetili izdelavi scene za valeto. Njihovi pisani metulji so prava paša za oči.
Pestremu tednu je sledila petkova likovna razstava. Gre za pregledno razstava likovnih del učencev od 1. do 9. razreda in je čudovit primer ustvarjalnega duha. Vsak posameznik je prispeval edinstven košček k tej barviti in raznoliki tapiseriji. Vsaka slika, risba ali grafika pripoveduje zgodbo o posamezniku, o prijateljstvu in o skupnosti.
Hvala vsem učiteljem za sodelovanje ter vzpodbujanje ustvarjalnosti pri mladih. Naj nas ta razstava opomni, kako magična je moč umetnosti in sodelovanja.
Likovna razstava učencev se nahaja v šolskih prostorih. Javnosti bo na ogled v sklopu prireditve Pomladni ustvarjalni utrip, ki se bo odvila v petek, 31. 5. 2024, v kulturni dvorani Blanca – vljudno vabljeni.
Za ogled fotografij otvoritve šolske razstave pokukajte v galerijo.
Vodja projektnega tedna in razstave likovnih del: Sabina Košir
Kulturni program ob otvoritvi razstave: Nina Grabenšek Kadilnik
Fotografije: Tina Strnišnik Golob, Tatjana Arčon, Mateja Strnad, Majda Stopar in Sabina Košir